Godziny pracy infolinii
Poniedziałek (05.04):
Nieczynne
Wtorek:
8:00 - 17:00
Środa:
8:00 - 17:00
Czwartek:
8:00 - 17:00
Piątek:
8:00 - 17:00
Sobota:
Nieczynne
Niedziela:
Nieczynne
  1. « Wróc do 
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak aplikować niewidzialną wycieraczkę? Jak osiągnąć najlepszą trwałość?

Jak aplikować i osiągnąć najwyższą trwałość niewidzialnej wycieraczki?

Niewidzialna wycieraczka - wszystko co musisz wiedzieć

       Niewidzialne wycieraczki cieszą się obecnie ogromną popularnością. Szczególnie widać to w okresach przejściowych, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza. Jeszcze nie tak dawno uważane były za chwyt marketingowy, który z realnymi korzyściami ma niewiele wspólnego. Jednak kilka lat rozwoju branży detailingowej przyniosło ulepszone formuły, które rzeczywiście działają! Jedne lepiej, drugie gorzej, ale pozytywnych aspektów stosowania na pewno nie można im odmówić.

       W dziedzinie niewidzialnych wycieraczek podstawą jest odpowiedni wybór produktu i prawidłowa aplikacja. Czynność z pozoru banalna, ale wykonana nieumiejętnie może skutkować słabą trwałością ochrony lub całkowitym jej brakiem, a w skrajnych przypadkach może nawet dojść do pogorszenia widoczności.

       Jeśli interesuje Cię temat produktów typu niewidzialna wycieraczka i chciałbyś dowiedzieć się, jak optymalnie przygotować szyby, a następnie wykonać poprawną aplikację, to zapraszam do lektury!

Co to jest niewidzialna wycieraczka i jak działa?

       Nie będę zagłębiał się w szczegóły z zakresu chemii, ponieważ są one tutaj raczej mało istotne. Prosto mówiąc, niewidzialna wycieraczka jest to powłoka, która ma za zadanie ułatwić odprowadzanie wody z powierzchni szklanych bez konieczności używania wycieraczek. Jest to tak zwany efekt hydrofobowy. Polega on na wypełnianiu niedoskonałości powierzchni i idealnym jej wygładzeniu, co skutkuje zbieraniem się wody w postaci kropelek, które pod wpływem podmuchów powietrza samoistnie spływają. Zjawisko to pojawia się już przy niskich prędkościach, także tego typu produkty sprawdzą się również podczas podróżowania w mieście.

       Teoretycznie działanie niewidzialnych wycieraczek sprowadza się do odprowadzania wody, ale w rzeczywistości niesie za sobą więcej korzyści. Swobodny spływ wody z powierzchni skutkuje znacznie mniejszym jej brudzeniem. Nie pozostają zacieki, a przywrócenie czystości jest wyraźnie prostsze. Nie wiele osób wie, ale niewidzialne wycieraczki mają jeszcze jeden pozytywny aspekt. Szyba pokryta tego typu powłoką jest znacznie mniej podatna na zamarzanie, a więc zimową porą może się okazać, że poranne skrobanie będzie dużo mniej uciążliwe!

       Głównym celem niewidzialnej wycieraczki zwykle jest szyba czołowa pojazdu. W rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pokryć nią wszystkie powierzchnie szklane, takie jak szyby boczne czy dachy panoramiczne. Utrzymanie ich w czystości będzie znacznie prostsze.

Ciekawostka: Niewidzialna wycieraczka Ultra Glaco od Soft99 pierwotnie powstała, aby zapewnić idealną widoczność pilotom Japan Airlines lądującym w trudnych warunkach pogodowych! (chyba naprawdę musi działać :D)

Jak przygotować szyby pod niewidzialną wycieraczkę?

       Aplikacja niewidzialnej wycieraczki może się różnić w zależności od ogólnego stanu szyby. Jeżeli auto jest stosunkowo nowe, szyba jest w dobrej kondycji, nie zawiera nadmiaru rys, nie są widoczne zacieki po twardej wodzie lub płynie do spryskiwaczy, to proces będzie nieco prostszy i szybszy.

       Zaczynamy od dokładnego umycia szyby przeznaczonym do tego środkiem. Przestrzegam przed używaniem płynów do mycia okien. Pozorna oszczędność odbije się na jakości mycia, a także wpływie tego typu specyfiku np. na elementy gumowe. Po spryskaniu szyby wycieramy ją dokładnie miękką ściereczką z mikrofibry. Bardzo dobrze sprawdzą się tzw. ręczniki waflowe. Po umyciu szyba wymaga dokładnego odtłuszczenia i jest to najważniejsza czynność, która warunkuje to, jak trwała niewidzialna wycieraczka będzie i jaki efekt uzyskamy. Możemy użyć specjalnie przeznaczonego do tego cleanera, ale równie dobrze sprawdzi się środek typu IPA, czyli roztwór alkoholu izopropylowego. Podczas zakupu IPY warto zwrócić uwagę na jej stężenie najlepiej, żeby było ono dość wysokie, nawet w granicach 70% alkoholu. Po wykonaniu tej czynności możemy śmiało przejść do aplikacji NW. Niestety tutaj nie opiszę dokładnie tego procesu, ponieważ zależy on od produktu, którego używacie. Możemy zakupić wycieraczki z atomizerem, w sztyfcie, albo z dołączonym specjalnym aplikatorem. Każda z nich będzie posiadała dołączoną dokładną instrukcję aplikacji. Jeśli zastosujemy się do jej wytycznych, to nie powinniśmy popełnić żadnego błędu.

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Co w przypadku, gdy szyba jest w nieco gorszym stanie? Wtedy powinniśmy wykonać jeden dodatkowy krok, czyli użyć lekkościernego preparatu do polerowania szkła. Pozwoli on usunąć bardziej uporczywe zanieczyszczenia, zacieki, a nawet powierzchowne ryski. Przed użyciem środka typu glass polish musimy dokładnie umyć szybę. Następnie lekko, ale dokładnie wcieramy preparat w każde miejsce na szybie. Do tego potrzebny będzie nam aplikator. Jeśli nie był dołączony do zestawu, to musimy zakupić go osobno. Po równomiernym pokryciu powierzchni odczekujemy chwilę (najlepiej według zaleceń producenta), a następna wycieramy szybę czystą mikrofibrą. Na koniec jeszcze raz dokładnie myjemy powierzchnię i przechodzimy do odtłuszczania.

   

   Podstawą niewidzialnej wycieraczki jest odpowiednie przygotowanie szyby, a następnie jej poprawna aplikacja. Często spotykamy się z głosami, że wycieraczka nie działa, pozostawia smugi, pióra wycieraczek podskakują, albo pogorszyła się widoczność nocą. Jeżeli wybierzemy produkt dobrej jakości, który pochodzi od producenta zajmującego się typowo chemią detailingową i przeprowadzimy cały proces zgodnie ze sztuką, to gwarantuję, że tego typu problemy nie wystąpią. Trwałość NW podawana przez producenta może być dość trudna do osiągnięcia, wiele zależy od sposobu użytkowania pojazdu i warunków drogowych, ale zbliżenie się do niej jest jak najbardziej realne. Niektóre produkty teoretycznie wytrzymują nawet do 6 miesięcy!

 

Sprawdź ofertę niewidzialnych wycieraczek dostępnych na naszym sklepie Partego!