Godziny pracy infolinii
Poniedziałek (05.04):
Nieczynne
Wtorek:
8:00 - 17:00
Środa:
8:00 - 17:00
Czwartek:
8:00 - 17:00
Piątek:
8:00 - 17:00
Sobota:
Nieczynne
Niedziela:
Nieczynne
  1. « Wróc do 

Oleje

Dobierz olej do samochodu

Partego posiada szeroką ofertę olei silnikowych. Wszystkie produkty, które oferujemy, pochodzą od renomowanych producentów. Dobierz olej do samochodu z każdej półki cenowej oraz
o dowolnej specyfikacji. Korzystając z naszego sklepu, masz gwarancję, że wszystkie części zamienne pochodzą od najlepszych dostawców, są oryginalne i wysokiej jakości.  Nasi doradcy są
w ciągłym kontakcie z zespołem mechaników i diagnostów samochodowych, co pozwala zapewnić najwyższy poziom obsługi klienta!

Przy zamówieniach powyżej 300 zł, my pokrywamy koszt przesyłki. Masz jakieś pytania? Nie wiesz jakie produkty wybrać? Zachęcamy do kontaktu!

Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest redukowanie tarcia pomiędzy współpracującymi elementami silnika, poprzez ich smarowanie. Dodatkowo olej odpowiada za czyszczenie silnika, odprowadzanie ciepła, uszczelnianie oraz neutralizację kwasów pochodzących z paliwa.

Odpowiedni olej, spełniający wymienione funkcje, redukuje zużycie oraz zapewnia odpowiednią, płynną pracę jednostki napędowej samochodu.

Oleje syntetyczne

Oleje syntetyczne zapewniają najlepsze możliwe właściwości smarujące dla jednostki napędowej Twojego samochodu. Dzięki niższej lepkości perfekcyjnie trafiają do wszystkich ruchomych elementów silnika. Zauważalnie zmniejszają zużycie paliwa oraz gwarantują odpowiednią pracę w niskich temperaturach. W nowoczesnych silnikach stosowanie olei syntetycznych stało się standardem.

Oleje półsyntetyczne

Oleje półsyntetyczne stanowią pewien kompromis pomiędzy olejami mineralnymi a syntetycznymi. Zapewniają dobre właściwości smarne, przy jednocześnie mniejszym obciążeniu uszczelnień. Z powodzeniem mogą być stosowane w 

nieco starszych jednostkach napędowych. Cechują się też niższą ceną niż oleje syntetyczne.

Oleje mineralne

Oleje mineralne są ewidentnie najtańsze spośród omawianych. Gwarantują tylko podstawową ochronę silnika. Zwykle nie zaleca się ich stosowania w przypadku nowoczesnych, skomplikowanych jednostek napędowych. Starsze silniki z tendencją do nadmiernego pobierania oleju mogą z powodzeniem korzystać z oleju mineralnego. Producenci stosują również oleje mineralne podczas docierania silnika, gdyż w późniejszym okresie można z powodzeniem przejść na olej półsyntetyczny lub w pełni syntetyczny.

Wybór oleju

Podczas wyboru oleju silnikowego powinniśmy kierować się zaleceniem producenta dla danego modelu silnika. Takie informacje możemy znaleźć w instrukcji obsługi samochodu, gdzie podana jest również niezbędna ilość oleju. W przypadku, gdy nie posiadamy instrukcji obsługi pojazdu, przydatne mogą być wyszukiwarki udostępniane przez wielu producentów olejów silnikowych. Na ich stronach internetowych możemy wybrać  model naszego samochodu i sprawdzić, jaki olej jest zalecany.

Podstawowym parametrem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oleju, jest specyfikacja producenta (np. VW 500.00) lub jego klasa lepkości, (np. 5W-40). Wlanie oleju innej marki niż dotychczas, jest jak najbardziej dopuszczalne.

Wymiana oleju silnikowego

Na temat wymiany oleju silnikowego zrodziła się nieskończona ilość teorii oraz zaleceń. Bardzo ciężko jednoznacznie określić moment wymiany oleju, gdyż jest on bezpośrednio uzależniony od takich czynników jak: rodzaj używanego oleju, sposób eksploatacji silnika, rodzaj silnika, rodzaj używanego filtra oleju oraz powietrza i wielu innych. Jeśli nie wiemy jak często powinniśmy wymienić olej, bardzo bezpiecznie jest to zrobić po przebyciu 15 tysięcy kilometrów lub raz w roku, w przypadku gdy przebieg nie zostanie osiągnięty.

Należy pamiętać, że wymianie oleju bezwględnie musi towarzyszyć wymiana filtra oleju!