Godziny pracy infolinii
Poniedziałek (05.04):
Nieczynne
Wtorek:
8:00 - 17:00
Środa:
8:00 - 17:00
Czwartek:
8:00 - 17:00
Piątek:
8:00 - 17:00
Sobota:
Nieczynne
Niedziela:
Nieczynne
  1. « Wróc do 
  2. « Wróc do  Blog
  3. Przechowywanie opon - jak przechowywać opony z felgami i bez?

Przechowywanie opon - jak przechowywać opony z felgami i bez?

Jak przechowywać opony?

       Wiosna to dosyć intensywny okres dla zmotoryzowanych. Trzeba wymienić opony, przydałoby się zrobić przegląd i ewentualne napełnienie klimatyzacji. Dodatkowo dokładne mycie z zewnątrz i w środku, a także ogólny przegląd, bo wiadomo, że zimą wszystko szybciej się zużywa. W całym tym natłoku spraw łatwo zapomnieć o rzeczach na pozór nieistotnych. Taką czynnością może być sposób na przechowywanie opon. Jeśli myślicie, że nie ma to znaczenia, to jesteście w błędzie! Postaram się wyjaśnić dlaczego.

Koła i opony należy umyć!

       Absolutną podstawą jest dokładne umycie i wyczyszczenie kół przed ich przechowywaniem. Szczególnie kompletu zimowego. Podczas eksploatacji felgi i opony narażone są na bardzo negatywne czynniki. Sól, kurz, asfalt, woda, smoła, osady metaliczne, to wszystko tworzy zabójczą mieszankę. Właśnie dlatego zaraz po zdjęciu kół powinny one zostać dokładnie wyczyszczone. Warto użyć do w tym celu środka zwanego potocznie „krwawą felgą”. Tego typu preparaty oprócz usuwania powierzchownych zabrudzeń świetnie radzą sobie z osadami metalicznymi, lotną rdzą i innymi zanieczyszczeniami. Doskonale, jeśli preparat jest w formie żelu. Taka konsystencja pozwala dłużej utrzymać się na powierzchni, przez co lepiej oddziałuje na zanieczyszczenia. Dodatkowo możemy użyć pędzelka, aby zadbać o wszystkie zakamarki.

       Dobrym pomysłem będzie również zabezpieczenie gumy. Idealnie sprawdzi się dressing do opon, który zakonserwuje powierzchnię i zapobiegnie nadmiernemu starzeniu.

 

Potrzebujesz profesjonalnych środków do czyszczenia lub konserwacji kół?
Sprawdź preparaty do czyszczenia opon i felg w Partego. 

 

Jak przechowywać opony bez felg?

       Teoretycznie opona jest elastyczna, bo przecież to guma. Jednak konstrukcja współczesnej opony jest nieco bardziej skomplikowana i oprócz gumy posiada druty oraz inne dodatki, które zapewniają jej odpowiednią sztywność i wytrzymałość. To właśnie te elementy są najbardziej narażone na powstanie odkształceń. A więc jak przechowywać same opony? Na pewno nie w stosie ułożone jedna na drugiej. O ile ta na samej górze będzie miała się dobrze, to ta na samym dole narażona będzie na spory nacisk. Również wieszanie opon na hakach nie jest dobrym pomysłem. W taki sposób rant błyskawicznie ulega trwałej zmianie kształtu.

       A więc jak przechowywać opony bez felg? Najlepszym sposobem jest ustawienie opon na bieżniku jedna obok drugiej. W idealnym przypadku powinniśmy je raz w miesiącu obrócić, ale tutaj zachodzące zmiany będą na tyle nie wielkie, że nie musimy się nimi nadmiernie przejmować. Również ustawienie opon obok siebie na specjalnym stojaku będzie dobrym rozwiązaniem.

przechowywanie opon

Jak przechowywać opony z felgami?

       W przypadku przechowywania całych kół sytuacja wygląda inaczej niż w przypadku samych opon. To, co sprawdziło się w tamtym przypadku, czyli stawianie na bieżniku, tutaj nie jest dobrym rozwiązaniem. Ciężar felgi, szczególnie gdy jest sporych rozmiarów, z łatwością doprowadzi do powstania odkształceń. Więc jak przechowywać opony z felgami? Całe koła z powodzeniem możemy wieszać na hakach, oczywiście tak, żeby nie uszkodzić felgi. Również ustawienie kół w stos jest w porządku i nie niesie ze sobą negatywnych konsekwencji.

       Podsumowując to, jak przechowujemy opony, zdecydowanie ma znaczenie. Niepoprawny sposób może prowadzić do powstawania odkształceń, które będą wymagały zniwelowania na etapie wyważania kół lub spowodują pogorszenie właściwości opony, co może bezpośrednio wpływać na komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także szybkość ich zużycia. Warto pamiętać, że koła po demontażu zawsze powinny zostać dokładnie wyczyszczone. Pozwoli to uniknąć negatywnego wpływu warunków drogowych i zdecydowanie ułatwi ich utrzymanie w dobrej kondycji. Dobrym pomysłem będzie również zastosowanie dressingu do opon, który zabezpieczy gumę przed pękaniem i nadmiernym starzeniem.