Sprawdź aktualne godziny pracy
Poniedziałek:
8:00 - 17:00
Wtorek:
8:00 - 17:00
Środa:
8:00 - 17:00
Czwartek:
8:00 - 17:00
Piątek:
8:00 - 17:00
Sobota:
Nieczynne
Niedziela:
Nieczynne
  1. « Wróc do 
  2. « Wróc do  Blog
  3. Jak obniżyć spalanie - oszczędzaj paliwo w prosty sposób

Jak obniżyć spalanie - oszczędzaj paliwo w prosty sposób!

Jak obniżyć spalanie - oszczędzaj paliwo w prosty sposób

       Obecnie możemy zauważyć znaczny spadek cen paliwa. Przyczyniła się do tego destabilizacja rynku związana z pandemią koronawirusa. Jednak pojawiają się sygnały, że ten chyba jedyny pozytywny aspekt całej obecnej sytuacji powoli zaczyna przemijać. Na to nie mamy niestety wpływu, ale możemy przedsięwziąć pewne środki, aby powrót do „normalności” nie był aż tak drastyczny.

       Wybrałem kilka, moim zdaniem, najcenniejszych porad, w jaki sposób zmniejszyć apetyt naszych samochodów. Wbrew pozorom oszczędzanie paliwa nie wiąże się wyłącznie z nudna i powolną „ekojazdą”, a kilka prostych czynności może zredukować średnie spalanie o kilka ładnych procent.

 

1. Kontroluj ciśnienie w ogumieniu co najmniej raz w miesiącu. Niby prosta sprawa, a jednak bardzo często zaniedbywana. Ciśnienie w ogumieniu lubi dosyć szybko się zmniejszać, a jego spadek o 0,5 bara skutkuje wzrostem oporów toczenia nawet o 5 procent!

 

2. Używaj tempomatu. Jeśli Twój samochód jest w niego wyposażony, to używaj go podczas pokonywania długich tras, szczególnie autostradami i drogami szybkiego ruchu. Tempomat zapewnia stałą prędkość oraz bardziej płynne jej zmiany. Oszczędność paliwa może sięgać nawet 6 procent!

 

4. Korzystaj z systemu start-stop. Jeśli posiadasz takie rozwiązanie w swoim samochodzie, korzystaj z niego. Kwestię wpływu na stan silnika, jego zużycie i awarię pozostawiam bez komentarza, gdyż jest to temat na inny artykuł. Wiele przeprowadzonych testów wykazało, że wykorzystanie systemu start-stop realnie zmniejsza zużycie paliwa o średnio 0,5 litra na 100 kilometrów, a często o nieco więcej. Dla nowoczesnych silników zapłon jest mniej „paliwożerny” od pracy na biegu jałowym. Jeśli zależy Ci na oszczędności paliwa, to nie wyłączaj systemu start-stop.

 

3. Kontroluj stan przewodów i klem akumulatorowych. Te elementy mają tendencję dokorodowania. Niestety rdza skutecznie utrudnia przepływ prądu, co skutkuje znacznie większym wysileniem alternatora. Taka sytuacja przekłada się na zwiększenie zużycia paliwa. Czyścić możesz samodzielnie przy pomocy szczotki drucianej lub wykonać przy okazji wizyty w warsztacie.

 

8. Jeździj płynnie i przewiduj. Nie wciskaj gazu do oporu podczas każdego ruszania, ale też nie przyspieszaj zbyt długo. Płynne osiągnięcie docelowej prędkości jest dużo bardziej ekonomiczne. Unikaj gwałtownego hamowania i ponownego rozpędzania. Postaraj się przewidywać sytuację na drodze, a przekonasz się, że jazda może być płynna, przyjemna, a przy tym ekonomiczna.

 

5. Systematycznie wymieniaj filtr powietrza. Oczywiście należy pamiętać o wymianie wszystkich filtrów (oleju, paliwa, kabinowego i powietrza), ale to filtr powietrza ma największy wpływ na średnie zużycie paliwa. Zapchany nie przepuszcza odpowiedniej ilości powietrza, co skutkuje złym składem mieszanki paliwowo-powietrznej, a silnik w celu zrekompensowania tych nieprawidłowości zwiększa dawkę paliwa. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem na temat wymiany filtrów w samochodzie.

 

6. Tankuj właściwe paliwo. Nie mam tutaj na myśli marki stacji, na której powinieneś tankować, ale odpowiednią oktanowość. Gdy na forum lub portalu motoryzacyjnym pojawi się tam „95 czy 98”, zawsze kończy się to ognistą dyskusją zwolenników jednego i drugiego rodzaju paliwa. Jednak zagłębiając się nieco w temat, można dojść do prostych wniosków. Tankujmy to, co zaleca producent do naszego, konkretnego modelu samochodu, ponieważ nasz silnik został przystosowany i dostrojony do danego rodzaju paliwa i to właśnie ono będzie dla niego najlepsze.

 

7. Kontroluj ogólny stan swojego samochodu. Wiele niesprawnych podzespołów w naszym samochodzie może się przysłużyć do wzrostu zużycia paliwa. Warto zwrócić uwagę na elementy zawieszenia, napędu, stan opon, klasę opon (niższej klasy opony często charakteryzują się wyższym współczynnikiem oporu toczenia), czy nie świecą się żadne kontrolki od silnika, czy wymieniane były świece zapłonowe, a także olej. Większość z tych elementów kontrolowana jest na przeglądzie technicznym, który często traktowany jest jako zło konieczne, a jednak warto go wykorzystać jako coroczną diagnozę stanu naszego pojazdu.

 

8. Ogranicz niepotrzebny ładunek. Bardzo często wozimy w bagażniku kompletnie niepotrzebne i w dodatku ciężkie rzeczy, nie zdając sobie sprawy, że to bezpośrednio wpływa na średnie zużycie paliwa. Przyjmuje się, że każde dodatkowe 40 kilogramów zwiększa spalanie o 1 procent.

 

       Osobiście typowa „ekojazda” wzbudza we mnie raczej negatywne emocji i kojarzy się z czymś nad wyraz poprawnym, a przez to straszliwie nudnym. Jednak jak widać z powyższych przykładów większość sposobów, które mogą bardzo wyraźnie obniżyć średnie zużycie paliwa, nie wiąże się bezpośrednio ze stylem jazdy. Co więcej, ich zastosowanie jest bardzo proste i nie wymaga od nas nadmiernego wysiłku, a myślę, że dodatkowa suma pieniędzy w portfelu zawsze jest mile widziana!