Sprawdź aktualne godziny pracy
Poniedziałek:
8:00 - 17:00
Wtorek:
8:00 - 17:00
Środa:
8:00 - 17:00
Czwartek:
8:00 - 17:00
Piątek:
8:00 - 17:00
Sobota:
Nieczynne
Niedziela:
Nieczynne
  1. « Wróc do 
  2. « Wróc do  Blog
  3. Gaśnica samochodowa, wszystko co musisz wiedzieć

Gaśnica samochodowa - wielkość, rodzaj, legalizacja.

Gaśnica samochodowa, wszystko co musisz wiedzieć

Czy według prawa posiadanie gaśnicy jest obowiązkowe?

Tak, posiadanie gaśnicy jest wymagane, a podstawą prawną jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r., paragraf 11 ust. 1 pkt 14.

Oprócz gaśnicy obowiązkowy jest również trójkąt ostrzegawczy.

Jakie konsekwencje grożą za brak gaśnicy? Czy gaśnica jest potrzebna podczas przeglądzie?

Brak gaśnicy podczas kontroli drogowej może skutkować mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Również podczas badania technicznego konieczne jest posiadanie gaśnicy. W przypadku jej braku diagnosta może nie dopuścić pojazdu do ruchu.

Co ciekawe przepisy są tutaj bardzo niejasne. Prawo nie wymaga ważnej legalizacji gaśnicy, może być też przeterminowana, ale ma być „sprawna”. To sugeruje konieczność sprawdzenia jej działania podczas przeglądu technicznego. Jak wiadomo, po użyciu gaśnica sprawna już napewno nie będzie.

Gwarancja, a legalizacja gaśnicy.

Gwarancja gaśnicy to okres przez jaki, według producenta, gaśnica jest zdatna do użytku. Dla produktów wyższej klasy wynosi nawet 5 lat. Po upływie tego okresu zaleca się wymia

nę gaśnicy na nową (chociaż jak już wspomniałem, przepisy tego nie wymagają), ponieważ może ona tracić swoje właściwości lub ulec awarii.

Legalizacja odnosi się do środka gaśniczego i jej czas trwania to 2 lata. Po tym okresie gaśnica powinna zostać dostarczona do specjalistycznego serwisu, który przedłuży ten okres (według prawa gaśnica nie musi mieć ważnej legalizacji).

Gdzie powinna być umieszczona gaśnica?

Tutaj kolejny mało precyzyjny przepis. Gaśnica powinna znajdować się w miejscu łatwo dostępnym w razie konieczności jej użycia. Dlatego, jeśli podczas kontroli policjant poprosi o okazanie gaśnicy, a kierowca będzie musiał przekopać się przez bagażnik, aby wyciągnąć ją spod podłogi, to bardzo prawdopodobne, że zakończy się to mandatem.

Jaka gaśnica powinna znajdować się w samochodzie?

Minimalna masa środka gaśniczego, określona przez prawo to 1 kilogram. Jednak wielokrotnie udowodniono, że tak mała gaśnica jest dosłownie bezużyteczna. Dla własnego bezpieczeństwa każdy kierowca powinien wyposażyć swój samochód w gaśnicę zawierającą co najmniej 2 kilogramy środka gaśniczego.

Gaśnica samochodowa powinna zawierać proszek gaśniczy i być określona sygnaturą BC lub ABC. Warto postawić na ten drugi wariant, ponieważ oznacza on, że gaśnica przeznaczona jest do gaszenia ciał stałych, cieczy oraz gazów palnych. Ten typ sprawdzi się zdecydowanie najlepiej.

Koszt zakupu gaśnicy.

Najtańsze gaśnice nadające się do użytku w samochodzie, zawierające minimalny 1 kilogram wymaganego środka gaśniczego, można nabyć już w okolicach 25 złotych. Zakup produktu wyższej klasy o pojemności 2 kilogramów to wydatek rzędu 70 złotych.

 

Pomimo że przepisy odnośnie gaśnic są, delikatnie mówiąc, słabo przemyślane, to warto zadbać o ten element wyposażenia. Ze względu na relatywnie niski koszt zakupu, zalecamy nabycie gaśnicy o pojemności 2 kilogramów. Tego typu urządzenie znacznie lepiej sprawdzi się w sytuacji awaryjnej i może zaważyć na bezpieczeństwie nas samych, naszych pasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego.

Oczywiście mamy nadzieję, że użycie gaśnicy nigdy nie będzie konieczne! :)