Sprawdź aktualne godziny pracy
Poniedziałek:
8:00 - 17:00
Wtorek:
8:00 - 17:00
Środa:
8:00 - 17:00
Czwartek:
8:00 - 17:00
Piątek:
8:00 - 17:00
Sobota:
Nieczynne
Niedziela:
Nieczynne
  1. « Wróc do 
  2. « Wróc do  Blog
  3. Deironizacja felg i karoserii - efektywne i efektowne czyszczenie

Deironizacja felg i karoserii - efektywne i efektowne czyszczenie

Deironizacja felg i karoserii - efektywne i efektowne czyszczenie

       Czasy, w których do umycia samochodu wystarczył wątpliwej jakości szampon i gąbka dawno przeminęły. Obecnie w dobrym sklepie motoryzacyjnym można znaleźć dziesiątki różnych środków i preparatów do mycia, czyszczenia i pielęgnacji wszystkich możliwych elementów pojazdu. Bardzo dużą popularność zyskały środki do tak zwanej deironizacji, czyli najprościej mówiąc usuwania cząstek metalicznych. Stało się to na skutek bardzo efektywnego, a zarazem efektownego działania. Słyszeliście o efekcie „krwawej felgi”? Tak, to właśnie deironizacja i niektórzy twierdzą, że bez niej nie byłoby detailingu!

Skąd się biorą zanieczyszczenia metaliczne i na czym polega deironizacja?

       Zmorą dla kierowców, którzy dbają o nienaganny wygląd swojego samochodu, jest pył z klocków hamulcowych. Wystarczy kilka mocniejszych hamowań, aby felgi pokryły się mało estetycznym, ciemnym nalotem. To właśnie jedne z cząstek metalicznych, które najczęściej możemy spotkać na swoim samochodzie. Jednak nie są to jedyne niechciane zanieczyszczenia tego typu. Lotna rdza i osady przemysłowa mogą być całkowicie niewidoczne gołym okiem. Wystarczy jednak przejechać dłonią po świeżo umytym lakierze, aby poczuć chropowatość i nierówności.

       Pod względem chemicznym proces deironizacji jest dosyć skomplikowany. Polega na tak zwanym kompleksowaniu jonów żelaza. Upraszczając nieco całą kwestię, można powiedzieć, że cząstki środka chemicznego rozpuszczają cząsteczki żelaza, a następnie tworzą tak zwane kompleksy, przechwycając zanieczydszczenia, zamykając w szczelnych „pęcherzykach” i uniemożliwiając im ponowne przywarcie do innej powierzchni. Reakcja jest gwałtowna i towarzyszy jej charakterystyczny krwawy kolor.

Dlaczego deironizacja stała się tak popularna?

       Na początku artykułu wspomniałem, że proces jest efektywny, a zarazem efektowny. Nawet niewielka dawka środkachemicznego potrafi z łatwością rozpuścić trudne, długo zalegające zanieczyszczenia, a towarzyszący temu efekt krwawienia cieszy oko i daje niemałą satysfakcję. Dodatkowo jest jeszcze jeden niezwykle istotny powód, dlaczego zaleca się przeprowadzanie procesu deironizacji. Jeżeli odpowiednio dobierzemy środek do czyszczonej powierzchni, będziemy mieć pewność, że proces jest całkowicie bezpieczny.

Jak przeprowadzić deironizację lakieru?

       Cały proces jest bardzo prosty. Chodzi głównie o to, aby pokryć całą powierzchnię preparatem. Często w zestawie znajduje się atomizer, co znacznie ułatwia sprawę. Środek aplikujemy na wcześniej umyty i co ważne chłodny lakier. Jeśli chcemy osiągnąć jeszcze lepszy efekt, to karoseria powinna być sucha. Po rozpyleniu odczekujemy chwilę, aż nastąpi reakcja z cząstkami metalicznymi, po czym spłukujemy karoserię wodą pod wysokim ciśnienie. Dla pewności dobrze jest ponownie umyć samochód szamponem, aby usunąć pozostałości deironizera. Nie wolno dopuścić do jego zaschnięcia na powierzchni, ponieważ może zadziałać na nią w negatywny sposób.

       Istotną kwestią jest wybór odpowiedniego środka. W przypadku dużych powierzchni, jak karoseria samochodu, doskonale sprawdzą się preparaty o wodnistej konsystencji. Warto również dokładnie przeczytać etykietę i upewnić się, że chemia, którą stosujemy, jest rzeczywiście bezpieczna dla powłoki lakierniczej.

Przykładem Deironizera, który doskonale sprawdzi się podczas czyszczenia lakieru, może być Shiny Garage D-Tox.

 

Jak przeprowadzić deironizację felg?

       Proces wygląda podobnie jak w przypadku lakieru, jednak tutaj lepiej sprawdzą się preparaty żelowe. Warto dodatkowo użyć odpowiedniej szczotki typu ADBL Wheel Sword lub pędzelka, aby dotrzeć do wszystkich zakamarków. W przeciwieństwie do mocnych środków kwasowych deironizery są bezpieczne nawet dla delikatnych, lakierowanych felg. Tak jak w przypadku lakieru, pamiętajmy, aby aplikować deironizer na schłodzone felgi i nie dopuścić do jego wyschnięcia.

Przykładami preparatów, które doskonale sprawdzają się na powierzchni felg, są: Soft99 Iron Terminator, Shiny Garage Monster Wheel Cleaner lub ADBL Vampire.

       Dzięki swojej prostocie nie trzeba być detailerem, aby przeprowadzić deironizację. Proces jest niezwykle skuteczny, dlatego warto wykonywać go regularnie. Usunięcie cząstek metalicznych znacznie poprawi nie tylko wygląd naszego pojazdu, ale również trwałość wosków i powłok. Ich aplikacja również będzie znacznie szybsza i łatwiejsza. Pamiętajmy, aby zawsze czytać etykietę deironizera i dobrać go odpowiednio do rodzaju czyszczonej powierzchni. Jeśli zastosujecie się do wszystkich zaleceń producenta oraz tych, zawartych w tym artykule, to możecie być pewni, że proces przebiegnie pomyślnie i całkowicie bezpiecznie!